Up to date

This page is up to date for Godot 4.2. If you still find outdated information, please open an issue.

Přehled Godot klíčových konceptů

Každý herní engine se točí kolem abstrakcí, které používáte k tvorbě vašich aplikací. V Godot je hra strom (tree) uzlů (nodes), které seskupujete dohromady do scén. Tyto uzly potom můžete propojit, takže mohou komunikovat pomocí signálů.

Toto jsou čtyři základní koncepty, které se zde naučíte. Krátce se na ně podíváme, abyste měli představu, jak engine funguje. V sérii Začínáme je využijete v praxi.

Scény

V Godot rozložíte vaši hru na znovupoužitelné scény. Scéna může být postava, zbraň, menu v uživatelském rozhraní, samostatný dům, celá úroveň nebo cokoliv vás jen napadne. Scény v Godot jsou přizpůsobivé; plní roli jak prefabrikátů, tak scén jako v některých jiných herních enginech.

../../_images/key_concepts_main_menu.webp

Také můžete scény vnořovat. Například můžete vložit postavu do úrovně a přetáhnout scénu jako její dítě (child).

../../_images/key_concepts_scene_example.webp

Uzly

Scéna je složena z jednoho nebo více uzlů. Uzly jsou nejmenší stavební bloky vaší hry, které uspořádáváte do stromů. Zde je příklad uzlů postavy hráče.

../../_images/key_concepts_character_nodes.webp

It is made of a CharacterBody2D node named "Player", a Camera2D, a Sprite2D, and a CollisionShape2D.

Poznámka

The node names end with "2D" because this is a 2D scene. Their 3D counterparts have names that end with "3D". Be aware that "Spatial" Nodes are now called "Node3D" starting with Godot 4.

Všimněte si jak uzly a scény vypadají v editoru stejně. Když uložíte strom uzlů jako scénu, zobrazí se potom jako jeden uzel se skrytou vnitřní strukturou v editoru.

Godot poskytuje rozsáhlou knihovnu základních typů uzlů, které můžete kombinovat a rozšiřovat pro stavění mocnějších uzlů. 2D, 3D nebo uživatelské rozhraní, s těmito uzly uděláte většinu věcí.

../../_images/key_concepts_node_menu.webp

Stromová struktura scén

Všechny vaše herní scény se dají dohromady ve stromové struktuře, doslova stromu scén. A scény jsou stromy uzlů, stromová struktura je také stromem uzlů. Ale jednodušší je přemýšlet o vaší hře ve smyslu scén, jak mohou představovat postavy, zbraně, dveře nebo uživatelské rozhraní.

../../_images/key_concepts_scene_tree.webp

Signály

Uzly vysílají signály, když nastane nějaká událost (event). Tato funkce vám umožní, aby uzly komunikovali, aniž by byly natvrdo propojeny v kódu. To vám poskytuje mnoho možností jak strukturovat scény.

../../_images/key_concepts_signals.webp

Poznámka

Signály jsou Godotovou verzí vzoru Observer(pozorovatel) .Více informací o vzoru Observer najdete zde: https://gameprogrammingpatterns.com/observer.html

Například tlačítka (buttons) vyšlou signál, když jsou stisknuty. K tomuto kódu můžete připojit kód k reakci na událost jako je zahájení hry nebo otevření menu.

Ostatní vestavěné signály vám mohou říct, když dva objekty kolidovali, když postava nebo příšera vstoupí do určité zóny a mnohem více. Také si můžete definovat nové signály, ušité na míru vaší hře.

Shrnutí

Uzly, scény, stromová struktura scén a signály jsou čtyři základní koncepty, se kterými budete v Godot manipulovat pořád.

Uzly jsou nejmenší stavební bloky vaší hry. Můžete je kombinovat pro vytvoření scén, které můžete kombinovat a zanořovat ve stromové struktuře scén. Potom můžete použít signály pro reakci uzlů na události v ostatních uzlech nebo větvích stromu scén.

Po tomto krátkém rozboru máte nejspíš mnoho otázek. Zůstaňte s námi, protože během série Začínáme se vám dostane mnoho odpovědí.