Work in progress

The content of this page was not yet updated for Godot 4.2 and may be outdated. If you know how to improve this page or you can confirm that it's up to date, feel free to open a pull request.

Použití webového editoru

Od verze Godot 3.3 je k dispozici Webový editor, který můžete použít pro práci na nových nebo stávajících projektech.

Poznámka

Webový editor je v přípravné fázi. Ačkoli jeho sada funkcí může být dostatečná pro vzdělávací účely, v současné době se nedoporučuje pro produkční práci. Viz Omezení níže.

Podpora prohlížeče

Webový editor vyžaduje podporu funkce WebAssembly SharedArrayBuffer. Ten je zase nutný pro podporu vláken v prohlížeči. Následující desktopové prohlížeče podporují vláknové zpracování WebAssembly, a proto mohou spustit webový editor:

  • Chrome 68 nebo novější

  • Firefox 79 nebo novější

  • Edge 79 nebo novější

Opera a Safari zatím nejsou podporovány. Safari bude možná fungovat v budoucnu, jakmile bude přidána správná podpora vláken.

Mobilní prohlížeče nejsou v současné době podporovány.

The web editor only supports the Compatibility rendering method, as there is no stable way to run Vulkan applications on the web yet.

Poznámka

Pokud používáte systém Linux, doporučujeme vzhledem ke špatnému výkonu WebGL ve Firefoxu používat místo Firefoxu prohlížeč založený na Chromiu.

Omezení

Z důvodu omezení na straně Godotu nebo webové platformy v současné době chybí následující funkce:

  • Žádná podpora C#/Mono.

  • No GDExtension support.

  • No debugging support. This means GDScript debugging/profiling, live scene editing, the Remote Scene tree dock and other features that rely on the debugger protocol will not work.

  • Žádný export projektu. Jako řešení můžete stáhnout zdrojový kód projektu pomocí Project > Tools > Download Project Source a exportovat jej pomocí nativní verze editoru Godot.

  • Editor vás nebude varovat při zavírání karty s neuloženými změnami.

  • Žádná podpora zapékání světelných map. Stávající lightmapy můžete používat, pokud byly vytvořeny v nativní verzi editoru Godot (např. importem existujícího projektu).

Následující funkce pravděpodobně nebudou podporovány z důvodu přirozených omezení samotné webové platformy:

  • Žádná podpora externích editorů skriptů.

  • Žádná podpora nasazení jedním kliknutím systému Android.

Import projektu

Import stávajícího projektu probíhá následovně:

  • Zadejte soubor ZIP, který se má předem načíst do souborového systému HTML5, pomocí vstupního pole Preload project ZIP.

  • Run the editor by clicking Start Godot editor. The Godot Project Manager should appear after 10-20 seconds. On slower machines or connections, loading may take up to a minute.

  • V dialogu, který se zobrazí uprostřed okna, zadejte název vytvářené složky a klikněte na tlačítko Vytvořit složku (nemusí se shodovat s názvem archivu ZIP).

  • Klikněte na tlačítko Instalace a úpravy a projekt se otevře v editoru.

Výstraha

Je důležité umístit složku projektu někam do složky /home/web_user/. Pokud je složka projektu umístěna mimo /home/web_user/, při zavření editoru o projekt přijdete!

Pokud budete postupovat podle výše popsaných kroků, bude složka projektu vždy bezpečně umístěna v adresáři /home/web_user/projects .

Úprava a spuštění projektu

Na rozdíl od nativní verze Godotu je webový editor omezen pouze na jedno okno. Proto se nemůže při spouštění projektu otevřít okno nové . Místo toho se při spuštění projektu klepnutím na tlačítko Spustit nebo stisknutím F5 objeví okno, které "nahradí" okno editoru.

Webový editor nabízí alternativní způsob práce s okny editoru a hry (které jsou nyní "panely"). Mezi panely Editor a Hra můžete přepínat pomocí tlačítek v horní části. Spuštěnou hru nebo editor můžete také zavřít klepnutím na tlačítko × vedle těchto panelů.

Kde jsou moje projektové soubory?

Vzhledem k bezpečnostním omezením prohlížeče uloží editor soubory projektu do úložiště IndexedDB prohlížeče. Toto úložiště není přístupné jako běžná složka v počítači, ale je abstrahováno v databázi.

Soubory projektu si můžete stáhnout jako archiv ZIP pomocí příkazu Project > Tools > Download Project Source. To lze použít k exportu projektu pomocí nativního editoru Godot, protože export z webového editoru zatím není podporován.

V budoucnu bude možné použít rozhraní HTML5 FileSystem API k ukládání souborů projektu do souborového systému uživatele, stejně jako by to dělal nativní editor. To však zatím není implementováno.